Ping ve TraceRoute Kullanımı | Murat ÖZCAN

Ping ve TraceRoute Kullanımı

Ping komutu TCP/IP nin uygulama katmanında çalışıp internet layer katmanında çalışan ICMP protokolünü kullanan kontrol amaçlı bir uygulamadır. Günümüzde bir çok sistem yöneticisi sadece karşı tarafın ulaşılabilir olup olmadığını ve erişim süresini ölçtüğünü zannetse de aslında ping çıktısı bize farklı şeyler de söylemektedir. Bu yazımızda detaylı bir şekilde ele alacağız.

  • Ping hattın açık olup olmadığını.
  • Network’ün hızını.
  • Arada kaç adet router olduğunu.
  • Gidilen yerin ip adresini .
  • Gidilen cihazın ismini.
  • Gidilen yerin işletim sistemini döndürür .

Cihaz ismi bulma işleminden başlayalım. Ping -a parametresi ile cihazın ismini döndürür.

pinga

Cihaz isminin üst satırda W8-1 olarak döndüğünü görebilirsiniz.

Ping ile dilerseniz IPV4 dilerseniz IPV6 formatında ping atabilirsiniz. Bu işlem için IPV4 için -4 IPV6 için -6 parametresini kullanmanız yeterlidir. IPV6 formatında ping atalım.

ping-ipv6

Bazı sistemler doğrudan IPV6  formatında ping atmaktadır. Çoğu zaman kullanıcılar ip adresinin farklı göründüğünden şikayetçi olmaktadırlar. Bu durumda sorunu -4 parametresi ile çözebilirsiniz.

Ping komutu bize gittiği hedefte kaç adet router geçtiğini ve hattın hızını gösterir.

 

ping1 pingmuratozcan

İlk resmi yorumlayalım ping w8-1 -4 parametresi ile lokalimizde bulunan w8-1 isimli bilgisayara ping atıyoruz.  Rapor çıktısında bytes=32 ile standart boyut olan 32 byte lik ping gönderildiği görülmektedir. Time<1 satırında gidiş ve geliş yönündeki toplam sürenin 1 ms den küçük olduğu (eşit olsaydı time=1 şeklinde olacaktı) ve Time To Live (TTL) değerinin 128 olduğunu göstermektedir.

Şimdi 128 olarak dönen TTL değerinin bize neler söylediğine bakalım. Windows cihazlara ping attığımız zaman TTL yi 128 olarak Linuxler ve  router’ler 64 olarak çıkarlar ve ping’in geçtiği her routerde TTL değeri 1 düşer.  Buradan da şu sonuç çıkmaktadır ping atmış olduğumuz bilgisayara windows işletim sistemi yüklüdür ve TTL değeri hiç eksilmediği yani hiç router geçmediği için bizimle aynı network altında bulunmaktadır. İkinci resimde ise TTL değerin 120 ye düştüğünü yani 8 adet router geçtiğini göreceksiniz.

Tracert : Tracert komutu ise gidilen hedefte kaç eder router geçildiğini göstermektedir. Tracert ile 30 adete kadar router takip edebiliriz. Bakalım gerçekten 8 adet  router geçmiş miyiz?

tracertmuratozcan

İşlem DSL-N14U isimli Adsl routerden başlayarak toplam 9 aşamada sonlandı. Son aşamanın sunucu olduğunu göreceksiniz dolayısı ile 8 adet router geçtiğimizi routerlerin hangi kuruma ait olduğunu isimleri ile birlikte görebiliyorsunuz.

TTL değeri 128 de 120 ye düştü 8 router geçtik peki arada 128 den fazla router olsaydı ne olurdu sorusu akıllara geliyor.  Bu durumda routerler TTL değerini gidecekleri adrese göre tekrardan revize edeceklerdi.

Diğer ping parametrelerinden bazıları.

  • ping -t ile sonsuz ping alabiliriz ctrl + c ye basana kadar sistem ping göndermeye devam edecektir.
  • ping -10 gibi bir parametre ile 10 adet ping atabiliriz.
  • ping -a bilgisayarın ismini döndürür.
  • ping -l 1024 (paket boyutu) l parametresi ile manuel olarak paket boyutu girebiliriz. Router ya da firewall üzerindeki MTU değerinin izin verdiği boyutta paket gönderebiliriz (en fazla 65500).

 

 

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir