Mac Adresi Değiştirme | Murat ÖZCAN

Mac Adresi Değiştirme

Mac adresi Ethernet kartları üzerindeki chiplere yazılan 12 haneli 48 bitlik hexadecimal adrestir. Bu adres donanıma bir kez yazılır sonrasında değiştirilemez. Mac adresi 6 oktetten oluşmaktadır ilk 3 oktet üreticiyi sonraki 3 oktet ise donanımı temsil etmektedir. Mac adresi normal şartlar altında benzersiz olmak zorundadır yani bir mac adresi sadece 1 cihazda kullanılmalıdır.

Network cihazları ve bilgisayarımız arasındaki erişim zannedildiği gibi ip adresleri üzerinden gerçekleşmeyip aslında mac adresi üzerinden gerçekleşmektedir. Network cihazları ip adresini değil mac adresini esas alır, dhcp servisi ip adresini mac adresine kiralar, firewall cihazları mac adresine belirli kurallar koyar vb. değişik örnekler verebiliriz.

Temelde 1 ip adresi örneğin (192.168.1.5) 1 network altında sadece 1 cihaz tarafından kullanılabilmektedir. 2. bir cihaz dhcp den ip istediğinde farklı bir ip adresi verilmekte ya da manuel olarak aynı ip adresini almak istediğinde network cihazından olumsuz yanıt alıp işletim sistemi tarafından 169 ile başlayan bir ip almaktadır. Bu ip adreslerine Apipa denilmektedir. 169.254.0.1 ila 169.254.255.254 aralığındadır.

Bu yazımızın asıl konusu ise mac adresini yazılımsal olarak değiştirmek ve aynı network üzerinde birden fazla cihazı aynı ip adresi ile herhangi bir çakışma hatası almadan internete çıkarabilmektir. Evet doğru okudunuz tek bir network altında birden fazla cihazı aynı ip adresi ile internete çıkaracağız.  Cihazların internet erişiminde herhangi bir problem  yaşanmayacaktır fakat dışardan cihazlara gelen erişim isteklerinde problem meydana gelebilmektedir.  Bu işin püf noktası aynı ip adresini kullanacak cihazların Mac adreslerininde aynı olmasından geçmektedir. Bu şekilde network cihazı farklı bu iki cihazı aynı cihazmış gibi algılamakta ve paketler her iki cihaz tarafından da erişilebilmektedir tek cihaz olarak algılandığı için herhangi bir çakışma hatasıda meydana gelmemektedir.

Bu işlemin tam olarak ne işe yaradığına gelecek olursak firewall üzerinden mac adresimiz ya da ip adresimiz engellenmiş olabilir. Ya da gireceğimiz sitelerin cihazımıza ait mac ve ip adresi ile log kayıtlarına girmesinden kaçınabiliriz. Bu ve benzeri durumlarda mac adresi değiştirme işlemi ile çözüm üretebiliriz.

Network simgesine sağ tıklayarak özellikler seçeneğine tıklayınız.

Network0

Açılan sayfadan Change adapter settings adımını izleyiniz.

Network

Bu işlemi hangi bağlantı için yapacaksak o bağlantıya sağ tıklayarak özellikler ekranına erişebilirsiniz.

Ethernet-ozellikler

Sırası ile Configure butonuna ve Advanced sekmesine tıklayıp açılan listeden Network Address seçeneğine tıklayınız.

Mac-Adres-Guncelleme

Sağ taraftan Value seçeneğini seçip kutucuğa dilediğiniz Mac adresini girerek artık windows’un mac adresinizi ethernet kartından değil sizin girmiş olduğunuz değerden okumasını sağlayabilirsiniz.

Bu işlem sonrasında hangi cihazın mac adresini sisteminize kopyadıysanız o cihazın ip adresini sorunsuz bir şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz. Network cihazı o ip adresini sadece 1 mac adresini talep ettiği için herhangi bir çakışma yaratmayacaktır.

Bunları da kimse bilmez :)

 

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir