Data Haberleşme Metotları (UniCast, Multicast, Broadcast) | Murat ÖZCAN

Data Haberleşme Metotları (UniCast, Multicast, Broadcast)

BroadCast : Broadcast iletişimde bir kaynaktan çıkan paket tüm kullanıcılara iletilmektedir. Broadcast bir paket FF:FF:FF:FF:FF:FF mac adresi üzerinden gönderilir bu mac adresi üzerinden gelen tüm paketleri tüm sistemler alıp işlemek zorundadır.  DHCP gibi servisler broadcast üzerinden iletişim sağlarlar. Routerler ve Vlan’lar broadcast trafiğini geçirmezler iç hat haberleşme metodudur.

MultiCast : Bir kaynak tarafından gönderilen veri birden fazla kişi tarafından alınmaktadır. Günümüzde video konferans işlemleri için kullanılmaktadır. Class D Ip bloğudu olup 224.0.0.0-239.255.255.255 arası ip adresi üzerinden gerçekleştirilmektedir.  Router cihazları konfigre edilmedikçe MultiCast paketleri geçirmemektedir bu iş için özel olarak yapılandırıldıktan sonra multicast paketleri geçirirler. Router cihazı üzerinden  IGMP (Internet Group Management Protocol) aktif edilmelidir.

UniCast : Noktadan noktaya haberleşme tekniğidir. İnternette gördüğümüz her şey aslında unicast’tır.  Unicast’ta önemli olan MAC adresidir paketteki MAC adresinin uyuşması durumunda paket içeri alınarak işlenir.

Not : BroadCast ve Multicast UDP paketleri üzerinden haberleşme sağlar paket herkese gittiği için iletilip iletilmediği kontrol edilmez bu şekilde hızlı iletişim sağlanır.  Unicast ise TCP paketlerini kullanır. Dns server iç erişimde UDP dış erişimde TCP kullanmaktadır.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir